Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Бахрейном
Опубліковано 28 жовтня 2020 року о 10:29

Торговельно-економічне співробітництво України з Бахрейном

Загальний обсяг двосторонньої торгівлі України з Бахрейном за результатами І півріччя 2020 року склав 5 млн. 148 тис. дол. США. 

У І півріччі 2020 р. експорт товарів з України до ОАЕ становив 4 млн. 891 тис. дол. США, що на 19,5% менше порівняно із І півріччям 2019р. 

У галузевому розрізі найбільшу частку співробітництва між Україною та ОАЕ у економічному вимірі займає торгівля агропромисловою (понад 65%) та металургійною (близько 25%) продукцією. 

Експорт чорних металів та виробів з них у І півріччі 2020 року склав 

1,2 млн. дол. США

Експорт аграрної продукції склав майже 3,5 млн. дол. США.

Імпорт товарів до України з ОАЕ – 257 тис. дол. США, що на 22,2% менше ніж за аналогічний минулорічний період. 

Позитивне для України сальдо торгівлі товарами з ОАЕ склало 4,6 млн. дол. США.







Інвестиційний потенціал Королівства Бахрейн

Незважаючи на глобальне падіння уін на нафту інвестиційний клімат Бахрейну  залишається стабільним. Влада Бахрейну розцінює залучення інвестицій як один з ключових інструментів досягнення цілей її стратегії «Економічне бачення 2030» і концентрує свої зусилля на підвищення конкурентоспроможності національної економіки.

Бахрейн володіє рядом факторів, які приваблюють інвесторів, головний з яких - вигідне стратегічне розташування у самому серці Перської затоки, що дає можливість доступу до ринків будь-якої близькосхідної країни. Крім того, країна регулярно обіймає перші позиції у рейтингах економічної свободи. Ведення бізнесу у Бахрейні зазвичай характеризується низьким  рівнем витрат, зокрема за оренду офісних та виробничих приміщень та рядом привілеїв, які надаються іноземним інвесторам.

Найбільша частка іноземних інвестицій, які вкладені в економіку Бахрейну походить з Кувейту та Туреччини. Впродовж 2016 року Бахрейну вдалося залучити близько 280 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій (ПІІ), близько 40 нових інвестицій, у тому числі від шведської компанії IKEA. Темпи залучення ПІІ до Бахрейну у 2016 зросли майже у два рази у порівнянні з 2015 роком, коли було залучено близько 142 млн. дол. США від 22 компаній. Рада економічного розвитку Бахрейну прогнозує сумарний обсяг залучених інвестицій у 2017 році на рівні 300 мільйонів доларів США.

Майже всі ПІІ, залучені до Бахрейну у 2016 році були вкладені у ненафтові сектори економіки, у тому числі у туризм та виробництво. Крім того, однією з галузей економіки Бахрейну, яка стабільно показує високі темпи залучення інвестицій, не будучи при цьому у переліку визначених ЕРБ пріоритетних секторів економіки, є нерухомість. Проте, незважаючи на те, що темпи її розвитку перевищили прогнозовані, існує ряд факторів, які його стримують.

Серед іноземних приватних компаній найбільше у Бахрейн інвестують підприємства Китаю, Німеччини, США та Індії.

Відповідно до звіту Генеральної конференції з питань торгівлі та розвитку ООН (UNCTAD) зростання притоку ПІІ в Бахрейн суттєво зросло. У 2017 обсяг ПІІ на душу населення у Бахрейні становив 20 тис. дол. США. Рада економічного розвитку (РЕР) Бахрейну, яка очолюється королем, визначила інформаційно-комунікаційні технології, фінансові послуги, виробництво, логістику, стартапи і туризм пріоритетними галузями для залучення ПІІ.

Сектор фінансових послуг створює 17,2% ВВП, за яким слідують нафтогазова сфера та виробництво (відповідно до аналізу РЕР Бахрейну. Туристичний сектор створює близько 55% ВВП Бахрейну. Манаму було обрано туристичною столицею Затоки у 2016 році.

 

Економічні та політичні проблеми

Бахрейн характеризується нестабільним політичним кліматом. Крім того, кількість народних заворушень зростає з 2011 року. Це призвело до зниження довіри інвесторів. У 2016 році, за інформацією видання Forbes, почався відтік ПІІ у зв'язку з політичною невизначеністю, що з’явилась у 2011 році внаслідок подій т. зв. Арабської весни.

Бахрейн також переживає економічний тиск через цін на нафту і наслідки світової економічної кризи в 2008-09. Зростання ВВП у 2017 році очікується на рівні 1,8% (2% у 2016). Разом з тим, Бахрейн виявляє суттєву стійкість до економічних, політичних і соціальних заворушень, які він переживає.

 

Урядова політика

Уряду Бахрейну дотримується ліберального підходу у питанні залучення іноземних інвестицій і постійно шукає нові бізнесові та інвестиційні можливості. Його першочерговим пріоритетом є збільшення ПІІ. Бахрейн є єдиною країною затоки, яка дозволяє іноземцям мати стовідсоткове право власності компанії чи її відділення та не зобов’язує укладати угоду місцевим партнером.

Також відсутнє оподаткування доходів фізичних осіб, корпоративного доходу або прирості капіталу. Крім того, Бахрейн прагне на залучення нових інвестицій, особливо з США. Країни уклали угоду про вільну торгівлю у 2006, яка передбачає захист прав американських інвесторів у Бахрейні, передбачає ряд пільг для них, зокрема дає їм право здійснювати фінансові перекази без затримок.

Спадкоємний принц Бахрейну є прибічником приватизації та зростання притоку іноземних інвестицій для розвитку приватного сектору. За його ініціативи було запроваджено принци «єдиного вікна» у обслуговуванні потенційних інвесторів.. Уряд спільно з РЕР працює над донесенням до інвесторів інформації про сприятливе середовище, яку було для них створено у країні. Також країн концентрує свої зусилля на розвитку підприємництва та стартапів для залучення більше ПІІ. Загалом РЕР планує залучити 500 млн. дол. США у вигляді ПІІ в найближчі роки. Вже запроваджено ряд фіскальних стимулів для залучення інвестицій, у тому числі зниження комунальних платежів за воду, електрику і паливо. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux