Міжнародне агентство відновлювальних джерел енергії (IRENA)
Опубліковано 01 серпня 2022 року о 15:12

24 лютого 2018 року Україна стала членом Міжнародного агентства відновлювальних джерел енергії (IRENA). Відповідно до Указу Президента України від 10 травня 2016 року № 200/2016 «Питання приєднання України до Статуту Міжнародного агентства з відновлювальних джерел енергії (IRENA)» Посольство України в Об’єднаних Арабських Еміратах та Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України здійснювали роботу із забезпечення приєднання України до IRENA.

IRENA була офіційно заснована під час конференції у м.Бонн (ФРН) 26 січня 2009 року, де уряди 75 країн підписали Статут IRENA та зобов’язалися змінити світову енергетичну парадигму. Під час подальших п’яти сесій засідань Підготовчого комітету з 2009 по 2011 роки було розроблено принципи роботи Організації, обрано тимчасового Генерального директора IRENA (Хелен Пелоссе) та визначено м.Абу Дабі як місцерозташування штаб-квартири Організації. Статут IRENA набув чинності 8 липня 2010 року, а 4 квітня 2011 року підготовчий комітет було розформовано і Організація офіційно розпочала свою роботу.

Відповідно до статті IV Статуту IRENA, її діяльність спрямована на координацію та активізацію роботи країн-членів з розвитку відновлювальної енергетики шляхом аналізу, ініціювання діалогу, надання рекомендацій, сприяння передачі знань та технологій. Будучи членом Агентства, Україна має доступ до унікальної бази знань щодо розвитку відновлювальної енергетики, найкращого світового досвіду впровадження відновлювальних джерел енергії, а також має можливість брати участь в спеціалізованих дослідженнях, які проводяться Секретаріатом IRENA, спрямованих на пошук ефективних шляхів зменшення залежності країн світу від викопних джерел енергії.

IRENA сприяє широкому та сталому використанню всіх видів відновлюваної енергії, включаючи біоенергетику, геотермальну енергію, гідроенергію, енергію океанів, сонячну та вітрову енергію з метою забезпечення:

  1. сталого розвитку країн;
  2. вільного доступу до енергії;
  3. енергетичної безпеки;
  4. економічного зростання та процвітання при низькому рівні викидів вуглецю.

По всьому світу IRENA заохочує уряди країн запроваджувати сприятливу інвестиційну політику у сфері відновлювальної енергетики, надає практичні інструменти та рекомендації з питань політик, спрямованих на прискорення впровадження відновлюваних джерел енергії, а також полегшує обмін знаннями та передачу технологій для забезпечення екологічно чистої та стабільної енергетичної сфери.

Країни-члени IRENA мають можливість користуватися широким спектром продуктів та послуг Організації, включаючи:

  1. Щорічні огляди зайнятості у сфері відновлюваної енергетики (Renewable Energy and Jobs – Annual Review).
  2. Статистику використання відновлюваної енергетики (Renewable Capacity Statistics).
  3. Дослідження вартості використання відновлювальних джерел енергії.
  4. Оцінку готовності до впровадження відновлюваних джерел енергії (Renewables Readiness Assessment), яка здійснюється у партнерстві з урядами та регіональними організаціями з метою сприяння розвитку відновлюваної енергетики в кожній окремо взятій країні.
  5. Глобальний атлас (Global Atlas), який описує ресурсний потенціал для розвитку відновлювальної енергетики за видами джерел та їх місцезнаходженням.
  6. Вивчення переваг від використання відновлюваних джерел енергії.
  7. Розробку дорожньої карти для подвоєння рівня використання відновлювальних джерел енергії до 2030 року (Remap).
  8. Брифінги щодо технологій відновлювальної енергетики.
  9. Сприяння регіональному плануванню впровадження відновлюваних джерел енергії.
  10. Інструменти для реалізації проектів у сфері відновлюваної енергетики, зокрема Project Navigator, Sustainable Energy Marketplace та IRENA/ADFD Project Facility.

За оцінками IRENA Україна має найбільший потенціал розвитку сонячної (70 ГВт)  та вітрової енергетики (320 ГВт), а також виробництва енергії з біомаси у Південно-Східній Європі. Відповідно до результатів аналізу «REmap 2030», Україна здатна збільшити сукупне кінцеве використання енергії з відновлюваних джерел з 87 ПДж у 2009 році до 870 ПДж у 2030 році. При цьому 73% потенціалу енергії з відновлюваних джерел в Україні припадатиме на теплоенергетику, 20% - на електроенергетику та 7% - на транспорт. Агентством також визначено додатковий потенціал України на рівні 26,9 ТВтгод у вітровій енергетиці, 6,2 ТВтгод - у використанні біомаси та 5,8 ТВтгод - у сонячній фотоелектричній енергетиці, який дозволить збільшити частку енергії з відновлюваних джерел у електроенергетиці до 25%.

Збільшення використання енергії з відновлюваних джерел дозволить економити 175 млн. дол. на рік до 2030 року. Після врахування переваг від зменшення негативного впливу на здоров’я населення та скорочення викидів CO2, економія збільшиться до 1,3 млрд. дол. США за рік до 2030 року за консервативними оцінками, та до 5,5 млрд. дол. США за рік за оптимальним сценарієм.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux