Бізнес клімат ОАЕ
Опубліковано 31 липня 2022 року о 15:23

Уряд Об’єднаних Арабських Емфіратів у свої діяльності дотримується курсу на диверсифікацію економіки та орієнтацією на забезпечення добробуту населення. При цьому, у якості орієнтира ОАЕ обрали країни ОЕСР. За рахунок такої політики впродовж минулого десятиріччя країні вдалось знизити залежність від нафтопродуктів, зосередившись на розвитку виробничого та фінансового секторів. Зокрема, країна стала відкритішою для закордонних інвестицій, запровадила гнучку політику у сфері працевлаштування, інвестувала у розвиток інфраструктури, сприяла розвитку швидкого кредитування та перейняла британську модель акцизного законодавства. Ринкова лібералізація, зокрема прийняття у 2012 році законодавства про конкуренцію, також знизила залежність країни від доходів від продажу вуглеводнів, сприяючи розвитку конкуренції всередині та між різними секторами економіки.

У рейтингу Doing Business 2020 країна займає 16 місце (з 190).

Тип підприємств, яким надають перевагу іноземні інвестори - товариства з обмеженою відповідальністю. З одного боку, він забезпечує гнучку структуру управління і захист міноритарних акціонерів. З іншого боку, положення Закону про акціонерні товариства сприяють легкому заснуванню таких підприємств. При цьому Міністерство економіки не грає значної ролі у видачі ліцензії.

Формою власності, якій надають перевагу іноземні інвестори, є філія, оскільки її заснування передбачає отримання усіх необхідних ліценцій та вона дає право здійснювати торгові операції, на відміну від представництва. В обох випадках необхідною умовою є наявність місцевого агента. Так, на териториї ОАЕ функціонують представництва Exxon Mobile, Total, Landmark Group, Carrefour, Unilever, Fedex, Citibank, Boeing і т.д.

Переваги інвестування в ОАЕ:

  • Відсутність прямого оподаткування компаній (крім нафтового, банківського і страхового секторів) та фізичних осіб.
  • Відсутність валютного контролю або будь-яких обмежень, пов'язаних з репатріацією засобів.
  • Стійкий та прибутковий банківський сектор, сприятливе регуляторне середовище для іноземних інвестицій.
  • Вигідне географічне положення країни з геополітичної точки зору.
  • Наявність дешевої іноземної робочої сили, розвинута транспортна та виробнича інфраструктура (фінансуються за рахунок доходів від продажів вуглеводнів), а також доступ до дешевої енергії.

Захист іноземних інвестицій

Об’єднаними Арабськими Еміратами укладено більше 50 двосторонніх угод щодо інвестицій (на даний час не всі угоди вступили в дію, угода з Україною була укладена 21.01.2003, вступила в силу 28.02.2004). Орган, відповідальний за вирішення проблемних питань діяльності міжнародних інвесторів – Міжнародний центр вирішення інвестиційних спорів (International Centre for the Settlement of Investment Disputes, ICSID). Країна є членом Багатостороннього агенства з гарантування інвестицій (БАГІ). 

Особливості іноземного інвестування в ОАЕ

  1. Легкість започаткування діяльності: свобода підприємницької діяльності обмежена через законодавчу вимогу укладення угоди з місцевим агентом та обмеженою часткою участі інозменого інвестора у володінні компанією (49%).
  2. Придбання місцевої компанії: частка капіталу місцевої компанії, яку можна придбати обмежена 49%.
  3. Обов'язковість декларування: спеціальне зобов'язання публічного декларування відсутнє. Іноземний капітал в компанії не може перевищувати 49%, за винятком компаній, зареєстрованих у вільних зонах.
  4. Організація, уповноважена за декларування - Всесвітня асоціація агентств заохочення інвестицій (World Association of Investment Promotion Agencies).
  5. Запити спеціальних дозволів: для діяльності у банківському, страховому, медичному, морському, освітньому, телекомунікаційному та медійному секторах необхідно отримати спеціальні дозволи від профільних міністерств. Детальніше про іноземні інвестиції в Об'єднаних Арабських Еміратах можна ознайомитись тут.
  6. Заборона на володіння (за винятком вільної зони) більш ніж 49% акцій місцевої компанії іноземним інвестором.
  7. Необхідність звернення до місцевого агента для керування філіями та представництвами.

Управління нерухомістю та володіння земельними ділянками

Можливі тимчасові рішення: тимчасові приміщення для компаній, які бажають розпочати діяльність на території ОАЕ не передбачені.

Можливість придбання землі і промислових і комерційних приміщень: у Дубаі, Рас-аль-Хаймі, Шарджі і віднедавна в Абу-Дабі, іноземці отримали доступ до нерухомості шляхом укладення договорів довгострокової оренди. Зокрема, це стосується приміщень, розташованих в конкретних інвестиційних зонах. Як правило, іномець не може придбати об’єкт нерухомості за межами цих зон.

Ризик експропріації: до сих пір жоден іноземний інвестор не був об’єктом експропріації. Дана операція може бути ініційована лише за вийняткових обставин.

Інвестиційна допомога

Форми допомоги: на даний час спеціалізовані механізми стимулювання інвестицій відстуні. Проте, розвиток вільних зон може бути розцінено як крок, покликаний сприяти залученню іноземного капіталу.

Привілейовані сектори: нафтовий, суднобудівний, реформа державного сектору (подопостачання і розподіл електроенергії).

Вільні зони: іноземні компанії, які зареєстровані у вільних зонах отримують ряд переваг: на них не поширюється вимога наявності місцевого мажоритарного акціонера, іноземні інвестори можуть володіти 100% капіталу. Крім того,  відсутні мито на імпорт та корпоративний податок, а також вони не зобов’язані сплачувати ПДВ. Питання щодо запровадження інших видів податків знаходяться на розгляді місцевої влади.

Організації, що займаються кредитуванням експорту: Програма фінансування арабської торгівлі покликана сприяти експорту шляхом надання рефінансування та кредитних позик для організації поставок та кредитування покупців. Представництва іноземних компаній, які зареєстровані в ОАЕ можуть отримати вигоду з цих можливостей.

Інвестиційні можливості в ОАЕ

Ключові галузі економіки: нафтогазова.

Галузі економіки, які мають високий потенціал розвитку: авіаційна (постачання комплектуючих та серівсне обслуговування) та будівельна галузі, франчайзинг, медичні послуги, техніка для використання на нафтових і газових родовищах (та її сервісне обслуговування), відновлювальна енергетика.

Програми приватизації: Емірат Абу-Дабі ініціював політику залучення прямих іноземних інвестицій з метою організації та реструктуризації окремих державних послуг, таких як водопостачання та електропостачання. Зокрема, компанії, які входять до структури ADWEA (Abu Dhabi Water & Electricity Authority) спільно з  одним або кількома іноземними інвесторами залучені до будівництва або управління електростанціями або заводами з опріснення морської води. Таким механізм також використовується для організації збору і транспортування побутових відходів.

Сектори з меншими інвестиційними можливостями:

Монополізовані сектори: телекомунікації та пошта є державними монополіями. 

Нафтова промисловість охороняється на національниму рівні.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux